Ayder Yaylası Nerede?, Ayder Yaylası Gezi Rehberi

0
54
Ayder Yaylası Nerede?, Ayder Yaylası Gezi Rehberi
Ayder Yaylası Nerede?, Ayder Yaylası Gezi Rehberi

Ayder yaylası, Rize’nin yaklaşık 70 kilometre uzağında 1350 metre yüksekliğe sahip doğa harikası bir yayladır.

Ladin ve Kayın ağacı ormanları ile kaplı Ayder yaylası, 1944 yılından beri milli park sınıfında yer almaktadır. Ayder yaylasında yılın her mevsimi farklı güzeldir, yazın muhteşem yeşilinin keyfini çıkartırken kışında bembeyaz kar manzaralarının keyfini çıkartabilir ve kış tatili yapabilirsiniz.

Ayder yaylası her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Kaçkar dağlarına tırmanmak isteyen dağcılarında ilk durağıdır.

Şifalı kaplıcaları oldukça meşhurdur, yurtdışından bile bir çok turist kaplıcalar için gelmektedir. Şifalı suyun Romatizmaya, iç hastalıklarına ve cilt hastalıklarına iyi geldiği iddia edilmektedir.

Ayder yaylasında her yıl şenlikler, festivaller ve konserler yapılmaktadır.

Ayder yaylasını ziyaret etmişken hemen yanı başındaki Pokut yaylasını da ziyaret etmek isterseniz Pokut Yaylası Nerede Ve Nasıl Gidilir? adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir?

Ayder yaylasına gitmek için toplu taşıma kullanmayı tercih ederseniz Rize’nin Pazar ilçesinden “Çamlıhemşin – Ayder” minibüsüne binerek gidebilirsiniz.

Ayder yaylasına kendi aracınız ile gitmeyi tercih ederseniz Karadeniz Sahil Yolu üzerinden Ardeşen Fırtına Köprüsü mevkine daha sonrada Çamlıhemşin ilçe merkezine varın, buradan da Fırtına Vadisini geçerek Ayder yaylasına ulaşabilirsiniz. Daha detaylı yol tarifi için google haritalar özelliğini kullanabilirsiniz.

Ayder Yaylasında Konaklama

Ayder yaylası özellikle son yıllarda turizm açısından oldukça gelişmekte. Bir çok otel, pansiyon, kaplıca ve günlük apart bulmak mümkün.

Ortalama günlük konaklama fiyatı ise 150TL ile 500TL arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz