Berlin Gezi Rehberi

0
77
Berlin Gezi Rehberi

Bu yazımızda çok merak edilen Berlin Gezi Rehberi hakkında bilgiler veriyoruz.

Berlin Almanya’nın başkenti aynı zamanda en büyük şehridir. Nüfusu 3.75 milyondur. 1961 İle 1990 yılları arasında “utanç duvarı” olarak da anılan Berlin Duvarı tarafından Batı ve Doğu Berlin olarak ikiye ayrılmıştır.

Şehirdde gezilebilecek bir çok yer mevcut ancak her kesimin ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz yerleri derledik.

Berlin Müzeler Adası

Berlin Müzeler Adası
Berlin Müzeler Adası

Berlin‘in Mitte ilçesinde bulunan Berlin Müzeler Adası, 1 kilometre karelik bir alanı kaplayan müze kompleksidir.Altes Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Pergamonmuseum ve Bode Müzesi adı altında toplam 5 müze yer almaktadır.

1999 yılından beri UNESCO’nun dünya mirasları listesinde yer alan Berlin Müzeler Adası yılda yaklaşık 3 milyon turist ağırlamaktadır.

Berlin Duvarı

Berlin Duvarı
Berlin Duvarı

1989 yılında Berlin duvarının yıkılması ile Berlin duvarının 1.3 kilometrelik kısmı açık hava sergisine dönüştürülmüş. Duvarın üzerinde dünyanın dört bir yanından gelen ressamlar 105 adet özgürlük ve barış temalı resimler çizmişler.

Berlin’e yolunuz düşmesi durumunda mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı
Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı, Berlin‘in sembol noktalarından birisidir. Soğuk savaş yıllarında Sovyetler Birliği kontrolünde olan Doğu Almanya bölgesinde yer almıştır.

Reichstag – Parlamento Binası

Reichstag – Parlamento Binası

Reichstag – Parlamento Binası, Adolf Hitler’in Almanya‘nın başına geçene kadar Almanya meclisinin toplanma noktasıdır.

Almanya‘da yeni bir parlemonto binası ihtiyacı doğduğundan 1882 yılında mimarlık yarışması düzenlenmişir. Yarışmayı Paul Wallot kazanmıştır, Reichstag Parlemento Binasının inşaatı 1884 yılında başlanmış olup, 1894 yılında açılmıştır.

Berlin Katedrali

Berlin Katedrali
Berlin Katedrali

Yüzyıllar boyunca sürekli değişim geçiren katedral ilk olarak 1465 yılında kilise olarak inşa edilmiştir. 1700 lü yıllar ise katedrale çevirilmiştir. 1894 – 1905 yılları arasında da yeniden inşa edilmiştir.

Katedralin üst katına çıkarak panoramik manzarayı izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz