Çıldır Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

0
27
Çıldır Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?
Çıldır Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Çıldır Gölü, ülkemizin Ardahan ve Kars illeri arasında yer alan bir gölümüzdür. 123 km2 alanı ile Doğu Anadolu bölgemizin en büyük ikinci gölü olma özelliğine sahiptir.

Çıldır Gölü yaz aylarında da oldukça meşhur ancak bu makalemizde ağırlıklı olarak kış turizminden bahsetmeye çalışacağız.

Çıldır Gölü her yıl 5-6 ay arasında tamamen donmakta. Buz kalınlığı da genellikle bir metrenin üzerinde, hal böyle olunca buz üzerinde birçok etkinlik gerçekleştiriliyor.

Bölge halkının büyük bir kısmının başlıca geçim kaynağı balıkçılık, balıkçılar kışın tamamen donmuş göl üzerinde ufak delikler açarak Eskimo usulu avlanmakta, açılan bu delikler her gün aşırı soğuk nedeniyle tekrar kapanmakta.

Çıldır Gölünde her yıl düzenlenen bölgesel bir festival ile Azerbaycan, Gürcistan ve Kazakistan gibi komşu ülkelerden bir çok ziyaretçi gelmektedir. Festivalde bir çok Karslı sanatçı, ozan ve folklor ekibi yer almakta.

Donmuş Çıldır Gölü üzerinde ata ve kızağa binebilir, çay veya kahve içebilir ve iyi vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bölge de birçok balık restoranı yer almaktadır, çıldır gölünden çıkartılan taze balıklar ile ziyafet çekebilirsiniz.

Çıldır Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Çıldır Gölü, Kars il merkezinden yaklaşık 65 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Araç ile ulaşım yaklaşık 1 saat sürmekte.

Çıldır Gölü‘ne seyahat etmek isterseniz tam konumunu görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz