Doğu Ekspresi Nedir, Nasıl Bilet Bulunur?

0
52
Doğu Ekspresi Nedir, Nasıl Bilet Bulunur?

Ülkemizin en popüler tren yolculuklarından birisi olan Doğu Ekspresi hakkında çok sorulan soruları ve doğu ekspresine bilet bulmak hakkında gerekli tüm bilgileri sizlere anlatacağım.

Doğu ekspresi Ankara’dan başlayarak Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum şehirlerine uğrayarak Kars’a varıyor, aynı şekilde de Kars’dan başlayan ve Ankara’ya giden dönüş seçeneğide mevcut.

5 Şehri kapsayan bu tren yolculuğu toplamda yirmi dört saat sürüyor ve çok güzel manzaralar eşliğinde odalarda seyahat edebiliyorsunuz.

Doğu ekspresi son yıllarda sosyal medya platformlarında yolcularının deneyimlerini paylaşması ile aşırı derecede popüler oldu. Geçtiğimiz yıla kadar bir tren olduğu ve günde bir sefer yapıldığı için aşırı bir yoğunluk vardı ve bilet bulmak imkansız gibiydi, bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ek bir tren daha sefere koydu.

2019 Mayıs ayı itibariyle Doğu Ekspresi Ana Hat Treni ve Turistik Doğu Ekspresi adında iki farklı tren ile seferler düzenleniyor.

Toplamda üç çeşit vagon tipi mevcut,

Pulman: Normal sıralı koltuklu vagon tipidir, ikili ve tekli koltuklardan oluşmakta. Pulman vagonları oldukça ferah ve geniş ancak yirmi dört saat süren bir yolculuk için oldukça yorucu olabilir.

Örtülü Kuşetli: Dört koltuklu bir oda şeklinde, koltuklar ranzaya dönüştüğünde dört adet yatak oluşuyor.

Yataklı: Yine bir oda halinde ancak bu sefer iki yatak mevcut. Odanın içerisinde bir buzdolabı, masa ve lavabo mevcut.

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni Ve Turistik Doğu Ekspresi Arasında Fark Varmı?

Evet ikisi arasında bazı farklar var.

Turistik doğu ekspresinde sadece yataklı vagonlar mevcut ve fiyatları pahalı. Doğu ekspresi ana hat treninde ise pulman ve örtülü kuşetli mevcut, yataklı vagon yok.

Başka bir fark ise seyahat süresinde, normalde yirmi dört saat süren doğu ekspresinin aksine turistik doğu ekspresi yaklaşık otuz bir saat sürüyor. Sebebi ise iki nokta uzun süreli mola vermesi.

Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetli Oda Tipi
Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetli Oda Tipi

Doğu Ekspresine Bilet Bulmak

Doğu ekspresine bilet bulmak geçtiğimiz yıla göre daha kolay, belirli aralıklar ile TCDD’nin sitesinden bilet kontrol ederseniz denk getirebilirsiniz.

Bilet alırken örtülü kuşetli vagonunu tercih edecek olursanız dört koltuğu da almanızda fayda olduğunu hatırlatalım, aksi taktirde boşta kalan koltukları başkası satın alabilir ve bu küçük kabinde tanımadığınız insanlar ile bir günden fazla yolculuk yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Bilet bulmak konusunda sıkıntı yaşıyorsanız da bir çok turizm firması biletleri satın alarak paket halinde satışa çıkartıyor, bu paketler sayesinde doğu ekspresi ile seyahat ettikten sonra Kars’da tatil yapabilir ve geriye uçak ile dönebilirsiniz.

Biletlerin fiyatları değişebileceği için buraya fiyat yazarak sizleri yanıltmak istemiyorum, TCDD’nin sitesine buraya tıklayarak ulaşabilir, bilet fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilir ve satın alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz