Kapadokya Gezilecek Yerler

0
84
Kapadokya Gezilecek Yerler ve Otel Önerileri
Kapadokya Gezilecek Yerler ve Otel Önerileri

Kapadokya, peri bacaları adı verilen jeolojik oluşumu ile meşhur olan Türkiye’nin en özel turizm noktalarından birisidir. Kapadokya Gezilecek Yerler ve Kapadokya Otelleri oldukça merak edilen konulardandır.

Kapadokya, günümüzden 60 milyon yıl önce Hasandağı, Erciyes Dağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü kül ve lavların oluşturmuş olduğu yumuşak yapıların yağmur ve rüzgarlar ile aşınması ile ortaya çıkmıştır.

Kapadokya bölgesindeki ilk yerleşim Yontma Taş Devrine kadar dayanmakta olup, bir dönem Hristiyanlığın önemli bölgelerinden birisi olmuştur.

Doğa ve tarihin bütünleştiği bir nokta olana Kapadokya‘da oluşan peribacalarının içine insanlar çok uzu yıllar önce evler, kiliseler ve manastırları oyma yöntemi ile inşa etmiştir.

Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokyada Gezilecek Yerler listemizde bir çok seçenek mevcut.

Göreme Açık Hava Müzesi:

Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme bölgesi 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar manastır yerleşim bölgesidir. Bölgede bulunan hemen her peribacası oyularak yemekhaneler, evler ve kiliseler inşa edilmiştir.

Göreme Açık Hava Müzesi 1985 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır.

Müzenin giriş ücreti 2020 yılında 54TL ‘dir, müzenin güncel giriş ücreti ve çalışma saatleri gibi detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Uçhisar Kalesi:

Uçhisar Kalesi
Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi, dev kayalardan oluşan Kapadokya‘nın en yüksek noktalarından birisidir. Tüm manzarayı buradan izleyebilirsiniz, özellikle gün doğumu ve gün batımında burada olmanızı tavsiye ederim.

Güllüdere Vadisi:

Güllüdere Vadisi
Güllüdere Vadisi

Güllüdere Vadisi içerisinde bir çok kilise, manastır ve yaşam alanı kalıntıları vardır. 4 kilometrelik bir trekking rotası olan Güllüdere Vadisinde perbacılarını çok yakından inceleyebilirsiniz.

Avanos Çanak Atölyeleri

Avanos Çanak Atolyeleri
Avanos Çanak Atölyeleri

Çamurdan yapılan sanat eserlerinin sergilendiği ve satıldığı Çanak Atölyeleri Kapadokya‘da turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden birisi.

Çavuşin Köyü:

Çavuşin Köyü
Çavuşin Köyü

Göreme-Avanos yolu üzerinde bulunan Çavuşin Köyü, Kapadokya‘nın ilk yerleşim yerlerinden birisidir. Oldukça şirin ve turistik olan Çavuşin Köyünü Kapadokya‘ya gittiğinizde dolaşmanızı ve alışveriş yapmanızı tavsiye ederim.

Ürgüp:

Ürgüp
Ürgüp

Bizans döneminde önemli bir din merkezi olan Ürgüp, Osmanlı döneminde de kadılık merkezi olmuştur. Ürgüp şarabı ise oldukça meşhur. Çarşısını gezmenizi tavsiye ederim.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri
Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı kasabasında yer alan, Kaymaklı Yeraltı Şehri Hititliler tarafından M.Ö. 3000 yılında inşa edilmiştir. 8 katlı ve 5000 kişi kapasitelidir.

Günümüzde 4 katı müze olarak ziyarete açıktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz