Karadeniz Gezilecek Yerler

0
6
Karadeniz Gezilecek Yerler

Ülkemizin yedi çoğrafı bölgesinden birisi olan Karadeniz, ülkemizin en yeşil ve en doğal yerlerinden birisidir. Karadeniz Gezilecek Yerler adlı makalemizde görmeniz gereken bir çok yer hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Karadeniz gezginler ve farklı tatil deneyimi arayanlar için mükemmel güzelliklere sahip. Yaylalar, Manastırlar, Şelaler ve çok daha fazlası için mutlaka Karadeniz’i ziyaret etmelisiniz.

Abant Gölü

Abant Gölü
Abant Gölü

Abant Gölü, Batı Karadeniz’in Bolu ilinde Abant dağların üzerinde yer almaktadır. Tatlı sudan oluşan gölün en derin noktası 18 metredir. İstanbul-Ankara karayoluna oldukça yakın bir noktada yer alması sonucu her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır.

Abant Gölü günübirlik ziyaret edilebileceği gibi konaklamada yapabilirsiniz.Gölün yakın çevresinde kamp alanları, 5 yıldızlı oteller ve restoranlar bulunmaktadır.

Ayrıca bölgede olta balıkçılığı, doğa yürüyüşü, atla gezinti, bisikletle gezi, yamaç paraşütü gibi aktiviteler bulunmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı
Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı 1642 hektar büyüklükte olup, 1965 yılında milli park ilan edilerek korumaya alınmıştır. Bölgedeki Kapankaya Seyir Terasından mutlaka manzarayı seyretmenizi tavsiye ederiz.

Yılın dört mevsimi Yedigöller Milli Parkı ziyaret edilebilmektedir. Bölgedeki Pisagor Evler’de ve Nazlı Evler’de konaklama yapabilirsiniz. Milli park içerisinde yeme ve içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler mevcut.

Yedigöller Milli Parkı içerisinde şelaleler, muhteşem doğa manzaraları ve seyir terasları yer almaktadır.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı

Karadeniz’de Gezilecek Yerler listemizde bir diğer yer ise Sülüklü Göl Tabiat Parkı. Bolu ilinde yer alan Sülüklü Göl’ün derinliği yer yer 25 metreye ulaşmaktadır.

Sülüklü Göl, uzun yıllar önce şiddetli heyelanlar sonucu oluşmuştur. Bölge’de çadır kampı yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır.

Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası
Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası, 3350 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun onuncu mağarasıdır. 875 metresi ziyarete açık olan mağaran gezilebilir alanı en büyük olan mağaramızdır.

Zonguldak’da yer alan Gökgöl Mağarasına giriş ücreti öğrenciler için 5 TL olup, yetişkinler için 10TL dir.

Ilıca Şelalesi

Ilıca Şelalesi
Ilıca Şelalesi

Kastamonu Pınarbaşı ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta yer alan Ilıca köyünde yer alan Ilıca Şelalesinde su 15 metre yükseklikten dökülmektedir.

Suyun döküldüğü yerde doğal bir havuz oluşmuş olup çevreside çeşitli bitkiler ile örtülüdür.

Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası
Kümbet Yaylası

Giresun’da yer alan Kümbet yaylası, 1640 metre rakımlı olup ülkemizin en turistik yaylalarından birisidir.

Bölge turistik olmasından dolayı beş yıldızlı otel, PTT şubesi, market, lokanta, manav ve restoran gibi bir çok işletmeler mevcut, kamp ve otel konaklaması rahatlıkla yapılabilir.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Trabzon ilinin Maçka ilçesinde yer alma. Manastırın MS 365 yılında yapıldığı düşünülmektedir.

Sümela Manastırı, Turizm bakanlığı tarafından Müze olarak halka açılmış olup, son yıllarda uzun bir tadilat sürecine girdiğinden kısmen açıktır.

Uzungöl

Uzungöl
Uzungöl

Uzungöl, Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer almaktadır. Yerli ve yabancı bir çok turist muhteşem doğa harikasını görmek için Uzungöl’e gelmektedir.

Uzungöl’de piknik, kamp ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Çevredeki restoranlarda yemek içme ihtiyaçlarınıza da giderebilirsiniz. Ayrıca bölgedeki bir çok otelde konaklamada yapabilirsiniz.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası Nerede?, Ayder Yaylası Gezi Rehberi
Ayder Yaylası

Ayder yaylası, Rize’nin yaklaşık 70 kilometre uzağında 1350 metre yüksekliğe sahip doğa harikası bir yayladır.

Ayder Yaylası hakkında daha detaylı bir makale sitemizde mevcut, Ayder Yaylası Nerede?, Ayder Yaylası Gezi Rehberi

Pokut Yaylası

Pokut Yaylası Nerede Ve Nasıl Gidilir
Pokut Yaylası

Pokut Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde 2050 metre yükseklikte bulunan doğa harikası bir yayladır. Bu eşsiz doğa harikası son yıllarda bir çok gezgin tarafından ziyaret edilip tanıtılması ile popüler bir yer haline geldi.

Pokut Yaylası hakkında daha detaylı bilgileri bir makalede sizlere anlattık, Pokut Yaylası Nerede Ve Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz