Konya’da Gezilecek Yerler Ve Konya Otel Önerileri

0
92
Konya'da Gezilecek Yerler Ve Konya Otel Önerileri
Konya'da Gezilecek Yerler Ve Konya Otel Önerileri

Bu yazımızda Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisi olan ve ülkemizin yüzölçümü bakımından en büyük şehri olan Konya’dan bahsedeceğiz. Ayrıca Konya gezilecek yerler ve Konya otel önerileri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Konya ili, ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir şehrimizdir, yüzölçümü bakımından en büyük şehrimiz, 2,5 milyon nüfusu ile de en kalabalık yedinci şehrimizdir. Konya ili uzun zamandır “Türkiye’nin tahıl ambarı” olarak bilinmekle beraber son yıllarda aynı zamanda bir sanayi şehir olmayı da başarmıştır.

KONYA GEZİLECEK YERLER

1 – Mevlana Müzesi (Mevlana Türbesi)

Mevlana Müzesi (Mevlana Türbesi)

Mevlana Müzesi, her yıl yerli ve yabancı milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamakta ve Konya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi konumunda.

Mevlana Müzesi, 1274 yılında Mevlana’nın oğlu Sultan Veled tarafından yaptırılmıştır. Müze aynı zamanda Mevlana Celaleddin Rumi’nin kabri başta olmak üzere o dönem yaşamış birçok yakının da kabrine ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca müzeye girişlerde ücretsiz ve Pazar günleri de açık. Konya’ya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

2 – Alaaddin Tepesi

Alaaddin Tepesi

Alaaddin tepesi, şehrin adeta tam merkezinde yer almaktadır. Ve neredeyse dümdüz olan şehir merkezi’ndeki en yüksek konumdur. Güzel bir dinlenme alanıdır, içerisinde bir tanede çay bahçesi bulunmaktadır.

3 – Konyanüma Panorama

Konyanüma Panorama

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılında Şehre kazandırdığı “Konyanüma Panorama” müzesi yerli ve yabancı turistlerin bir başka gözdesi. Konyanüma Panorama’nın bahçe kısmında Mevlana Müzesi ve dünyanın farklı noktalarındaki 25 mevlevihanenin maketleri yer almaktadır. Kapalı alanlarda ise Hz. Mevlana’nın hayatı hakkında bilgilendirmeler ve bazı resim tabloları yer almaktadır.

Ayrıca 1200’lü yılların Konyasını görebileceğiniz bir Panorama alanı yer almaktadır.

Konyanüma Panorama’nın giriş ücreti ise 5TL’dir ve Müzekart geçerli değildir.

4 – Türk Yıldızları Parkı

Türk Yıldızları Parkı

Türk Yıldızları Parkı 2016 yılında Konya’nın Selçuklu ilçesinde 321 bin metre karelik bir alana kurulmuş.

İçerisinde birçok maket ve gerçek uçak görebileceğiniz parkta 50 metre kanat genişliğinde, 54 metre boyunda Airbus A300 tipi gerçek bir uçak, restoran ve kafeterya olarak hizmet vermekte.

Bir gün bir uçağın içinde yemek yemeği isterseniz Türkiye’de bulabileceğiniz birkaç uçak restoran’dan birisi burada yer almakta.

5 – Konya Bilim Merkezi

Konya Bilim Merkezi

Türkiye’nin ilk Bilim Merkezi 2014 yılında Konya’da açılmıştır. Selçuklu ilçesinde bulunan bilim merkezinde 235 adet sergi ünitesi mevcut. Bilim merkezi ziyaretçilere bilimsel olarak merak edilen birçok şeyi yaparak ve yaşayarak öğretmekte. Ayrıca her yıl düzenli olarak da yarışmalar ve farklı etkinlikler yapılmakta.

Konya Bilim Merkezine giriş ücreti yetişkinler için 5TL, öğrenciler içinde sadece 2TL.

6 – Tuz Gölü

Tuz Gölü

Tuz gölü, her ne kadar şehir merkezinin dışında da kalsa, Konya’ya kadar gidilmişken görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Gölde kış aylarında su seviyesi yükselirken, yaz aylarında sular çekiliyor ve tuzların üstünde yürüme imkânı yakalayabiliyorsunuz. Her ne kadar karda yürümeye benzese de oldukça farklı bir deneyim.

7 – Konya Japon parkı

Konya Japon parkı

Japon Parkı, 2010 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulmuştur. 36 bin metrekarelik bir alana sahip Japon Parkı, Türkiye’nin en büyük Japon Bahçesi olma özelliğine sahiptir.

Japonya’nın en büyük şehirlerinden birisi olan Kyoto ile Konya’nın kardeş şehir olmasından dolayı bu park Konya’da yapılmıştır.

Parkın içerisinde bulunan işletmede Japon yemekleri de yemek mümkün.

8 – Selimiye Camii

Selimiye Camii

Selimiye Camii 16. Yüzyılda Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Mevlana Müzesinin hemen yanında yer almaktadır. Konya’nın en büyük camilerinden birisi ve sembollerinden birisidir. Mevlana müzesine kadar gitmişken gezilmesi ve namaz kılınması tavsiye edilir.

9. Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

2015 Yılında hizmete giren Konya Tropikal Kelebek Bahçesi 385 bin metre kare alana kurulmuştur. Türkiye’nin ilk “Kelebek Bahçesi” olmakla birlikte Avrupa’nın da en büyüğüdür. Kapalı uçuş alanı, açık uçuş alanı ve kelebek müzesi olmak üzere dört ana bölümden oluşmaktadır.

Özellikle doğa severler ve çocuklar için çok güzel vakit geçirmenize olanak sağlamaktadır.

10. Kilistra Antik Kenti

Kilistra Antik Kenti

Kilistra Antik Kenti Kapadokya’ya benzer dokuları nedeniyle birçok yerde “Konya’nın Peri Bacaları” olarak tanımlanmaktadır.

Milattan önce 3. yüzyıldan itibaren buranın yerleşim yeri olarak kullanıldığı düşünülmekte, Konya şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunan antik kent, Meram ilçesi Gökyurt Mahallesinde bulunuyor.

KONYA OTEL ÖNERİLERİ

Konya’da birçok otel bulunmaktadır, fiyat ve kalite açısından önerebileceğimiz bazı oteller şu şekildedir;

1. Paşapark Hotel Selçuklu – Rezidans

Paşapark Hotel, Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer almaktadır, yukarıda verdiğimiz “Konya gezilecek yerler” listemizdeki birçok alana yakındır. Uygun fiyatlı ve 4 yıldızlı bir oteldir. Geniş aileler için de Rezidans daireleri oldukça idealdir. Ayrıca hotel oldukça temiz ve bakımlıdır

2. Hilton Garden Inn Konya

Hilton Garden Inn Konya, Konya’nın Karatay ilçesinde yer almakta, şehir merkezine ve gezilecek yerlere oldukça yakın bir konumda. 4 yıldızlı olan otel Konya’daki en yüksek puanlı otellerden birisidir. Otelin fiyatları ise Konya ortalamasına göre oldukça normal.

3. iCON Hotel

iCON Hotel, Konya’nın Karatay ilçesinde yer almakta. Yukarıdaki diğer iki otele kıyasla fiyatları çok daha uygun. Otel şehrin tam merkezinde yer almakta. 3 yıldızlı bir hotel olan iCON Hotel, güler yüzlü çalışanlara ve temiz odalara sahip olduğunu söylemek mümkün.

Bu makalemizde siz değerli okuyucularımıza “Konya gezilecek yerler” hakkında bilgiler vermeye ve “Konya otel önerileri” hakkında fikirler vermeye çalıştık. Umarız içeriğimizin sizlere faydası olmuştur. Sizde “Konya gezilecek yerler” hakkında tavsiyeler vermek isterseniz veya “Konya otelleri” hakkında yorumda bulunmak isterseniz hemen aşağıdan bizlere yorum yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz