Kuzey Işıkları Nerede, Nasıl İzlenir?

1
22
Kuzey Işıkları Nerede, Nasıl İzlenir?
Kuzey Işıkları Nerede, Nasıl İzlenir?

Kuzey Işıkları, hemen herkesin duyduğu ve sosyal medya aracılığı ile gördüğü ancak çıplak gözle az kişinin görebildiği mükemmel bir doğa olayıdır.

Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen Kuzey Işıkları, güneşten gelen parçacıkların yeryüzündeki manyetik alan ile etkileşimi sunucu ortaya çıkmaktadır.

Kuzey Işıklarına, Kutup Aurorası veya Kutup Işıkları gibi farklı isimlerde verilmektedir.

Bu mükemmel doğa olayına şahitlik etmek için Kuzey yarım kürede olmanız gerekmekte, Kuzey Işıklarını izleyebileceğiniz en iyi ülkeler Norveç, Finlandiya, İzlanda ve Kanada’nın Kuzey Kısımları‘dır.

Kuzey Işıkları güneşte yaşanan patlamaların oldukça sık olması sonucu gözükmektedir. bu nedenle her zaman gözükmez, bir kaç günlük bir seyahat sırasında görme şansınız biraz düşük diyebiliriz.

Ayrıca Kuzey Işıklarını görebilmek için önemli faktörlerden biriside havanın açık olması ve ortamın yeterince karanlık olmasıdır.

Norveç, Finlandiya ve İzlanda gibi ülkelerde bazı seyahat acentaları Kuzey Işıklarını görebilmeniz için belirli ücretler karşılığında sizi doğru zamanda doğru yere götürüyor. Tabi ki Kuzey Işıklarını görmenin garantisini veremiyorlar.

Kabul edelim Kuzey Işıklarını yakalamak hiç kolay değil, ama yakaladığınızda bunların hepsine değecek muhteşem bir doğa harikası şölene hazır olun, kesinlikle kelimeler ile anlatılacak bir manzara değil.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz