Mut Yerköprü Şelalesi Tabiat Anıtı

0
29
Mut Yerköprü Şelalesi Tabiat Anıtı
Mut Yerköprü Şelalesi Tabiat Anıtı

Yerköprü Şelalesi, Mersin’in Mut ilçesinde yer alıyor. Ermenek Çayı’nın yıllardır toprağı aşındırması sonucu oluşan Yerköprü Şelasinde su yaklaşık 30 metreden aşağıya dökülüyor.

2001 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce “Tabiat Anıtı” olarak tescillendirilen Yerköprü Şelalesi el değmemiş eşsiz doğası ile göz kamaştırıyor.

Yerköprü Şelalesinin 300 metre uzunluğundaki ve 15 metre derinliğindeki göle dökülmesi eşsiz manzaralar oluşturuyor, kurulan iki seyir terasından da Yerköprü Şelalesi oldukça keyifli bir şekilde seyredilebiliyor.

Yerköprü Şelalesi etrafında hiç bir tesis bulunmuyor ayrıca ateş yakmak ve suya girmekte yasak, bu sayede şelale oldukça doğal ve temiz.

Yerköprü Şelalesi Nerede?

Yerköprü Şelalesi Mersin’in Mut ilçesinde yer almakta ve Mut ilçe merkezinden 35 KM uzaklıkta. Ulaşım Mersin il merkezinden yaklaşık olarak 2 saat sürüyor.

Yerköprü Şelalesi Milli Parkına giriş yaptıktan sonra yaklaşık 30-40 dakikalık bir yoluda yürümeniz gerekiyor. Milli parka araç ile giriş ücretide 2019 yılı için 12TL

Ayrıca Konya’da da aynı isimde bir şelale bulunduğunu hatırlatalım, aklınız karışmasın.

Yerköprü şelesine gitmeyi düşünüyorsanız buradaki linke tıklayarak tam konumu görebilirsiniz.

Ünlü gezgin Mucahit Muğlu’nun Yerköprü Şelalesinde paylaştığı videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz