Pokut Yaylası Nerede Ve Nasıl Gidilir?

0
73
Pokut Yaylası Nerede Ve Nasıl Gidilir
Pokut Yaylası Nerede Ve Nasıl Gidilir

Pokut Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde 2050 metre yükseklikte bulunan doğa harikası bir yayladır. Bu eşsiz doğa harikası son yıllarda bir çok gezgin tarafından ziyaret edilip tanıtılması ile popüler bir yer haline geldi.

Pokut Yaylasına gelen ziyaretciler doğada dinlenip huzurlu bir tatil yapmanın tadını çıkartıyor. Ayrıca 3 kilometre uzakta bulunan Sal Yaylası ve 15 kilometre uzakta bulunan Hazindak Yaylası’na yüreyerek gidebilirsiniz.

 Pokut ismi çevredeki bir çok yaylada olduğu gibi Ermeniceden gelmekte olup “rüzgarlı vadi” anlamını taşımaktadır.

Pokut Yaylasına nasıl gidilir?

Pokut Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden 20 kilometre uzakta olmasına rağmen yolların çok bozuk olması nedeniyle 1.5 ile 2 saat arasında araba ile yolculuk yapmanız gerekir. Yolların hiçbir kısmında asfalt olmaması ve yolların oldukça çamurlu olması nedeniyle sadece 4×4 yerden yüksek arazi taşıtları ile yaylaya çıkmanızı öneririz. Yine bir çok gezgin otostop çekerek Pokut Yaylasına çıkmakta.

Çamlıhemşin’den Şenyuva köyüne doğru yola çıktıktan sonra solunuzda kalan yol ayrımında “Pokut Yaylası” tabelasını göreceksiniz, bu yol ayrımına girdikten sonra yolu takip etmeniz yeterli.

Aracınız yoksa hergün Pokut Yaylasına çıkan minibüsler olduğunuda hatırlatayım.

Pokut Yaylasında nerede kalınır?

Tesisler: Pokut Yaylasında birkaç farklı konaklama yapabileceğiniz nokta var, tamamını orada yaşayan aileler işletmekte. “Doğa Konukevi” En popüler olan konaklama alanlarından birisi,gitmeden önce arayarak rezarvasyon yaptırabilirsiniz. Manzarasıda mükemmel!

Pokut Yaylasında nerede kalınır?

Pokut Yaylası Doğa Konukevi iletişim: Haluk SÖNMEZ – 0532 493 91 01

Kamp Yapmak: Pokut Yaylasının doğal güzelliğinde çadırınızı kurup kamp yapmakta oldukça zevkli, yaylada kamp yapmak için bir çok uygun nokta mevcut. Ancak yaz aylarında bile Pokut Yaylası oldukça serin, kalın giyinmekte fayda var.

Pokut Yaylasına çıkmak için o kadar çaba sarf ettikten sonra en azından 1 gece konaklamanızı tavsiye ederim, ayrıca sabah kahvaltıda mıhlama yemeyi ihmal etmeyin 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz