Tarih Sil Baştan: Göbeklitepe!

0
62
Tarih Sil Baştan: Göbeklitepe!
Tarih Sil Baştan: Göbeklitepe!

Göbeklitepe, Şanlıurfa kent merkezinin 18 kilometre uzağında Örecik köyü civarında yer alan önemli bir arkeolojik bölgedir.

İlk çalışmalar 1963 yılında yapılıp bölgenin önemli bir alan olduğu düşünülse de ilk kazı çalışmaları 1994 yılında başlatılmıştır. 1994 yılında başlatılan çalışmalar sonucu bölgenin 12 bin yıllık olduğu ve toplam 20 tapınaktan oluştuğu tespit edilmiştir. Henüz 6 tapınak gün yüzüne çıkartılmış durumda ve kazı çalışmaları devam etmekte.

1986 yılında tarlanın sahibi Mahmut Yıldız’ın amcası tarlayı sürerken bir taş bulur ve bu taşları Şanlıurfa Müzesi’ne teslim eder, ancak müze müdürü kireç taşından yapıldıklarını ve değerli olmadıklarını söyler, taşlar yinede müze deposuna koyulur. 1992 yılında Alman Arkeolog Klaus Schmidt depodaki eserleri görür ve nereden çıktığını öğrenir, taşlar alınır ve detaylıca incelenir.

Klaus Schmidt, arazi sahibinden izin alarak çalışmalara başlar, 20 yıl boyunca bölgede çalışan ve büyük emekleri olan Klaus Schmidt kalp krizi sonucu hayatını kaybeder.

Alman arkeolog’un çalışmaları sonucu tarihin en büyük ve en eski yapısı Göbeklitepe gün yüzüne çıkartılır.

Yapıyı oluşturan odalar daire şeklinde inşa edilen ve taşla örülmüş duvarların arasına yerleştirilmiş yükseklikleri 3 ve 6 metre arasında değişen tek parça taşlardan oluşuyor.

Göbeklitepe hayvan figürleri
Göbeklitepe hayvan figürleri

Taşların bir kısmında insan ve hayvan figürleri işlenmiş, hatta bazılarında ise üç boyutlu çizimler mevcut.

Ayrıca odaları oluşturan duvar taşlarının ağırlıkları 60 tona kadar ulaşabiliyor ve bu taşların üzerinde bir de çatı bulunuyor.

Böylesine görkemli bir yapının daha yerleşik hayata bile geçilmeden nasıl yapıldığı tam bir soru işareti.

Göbeklitepe’ye henüz gitmediyseniz dünyanın bilinen en eski yapısını görmek için Şanlıurfa’ya en kısa sürede gitmenizi tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz